ul. Brzoskwiniowa 30, 62-095 Murowana Goślina
+48 618118059
panelegrzewcze@hant.pl

Ogrzewanie domu – porównanie różnych sposobów ogrzewania budynków.

Ogrzewanie domu – porównanie różnych sposobów ogrzewania budynków.

Porównanie różnych sposobów ogrzewania pomiszczeń

Jak porównać różne sposoby ogrzewania domów?

Porównanie różnych sposobów ogrzewania pomieszczeń z pewnością pozwoli nam na wybór najbardziej korzystnego rozwiązania. Warunki klimatyczne w naszej części świata wymuszają ogrzewanie obiektów, w których ludzie przebywają. Wiąże się to z kosztami, których nie da się uniknąć, ale można je minimalizować. Porównanie różnych sposobów ogrzewania budynków daje nam pogląd, który z nich będzie dla nas najlepszy. Wybór optymalnego sposobu ogrzewania dla danego domu nie jest prosty, wpływa na to zarówno surowców energetycznych (węgla, gazu, oleju opałowego) jak i koszt instalacji dostosowanej do wykorzystania konkretnego medium energetycznego. Coraz częściej jest związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Zapotrzebowanie energetyczne budynku

Każdy budynek jest inny i różne są zwyczaje jego użytkowników. Jednym wystarcza w mieszkaniu temperatura 19°C, a inni lubią gdy pomieszczenie jest ogrzane do poziomu 24°C. Dla choćby uproszczonego porównania kosztów ogrzewania różnymi metodami warto wyjaśnić następujące kwestie:

Zapotrzebowanie energetyczne budynku określa się umownie w kilowatogodzinach na metr kwadratowy powierzchni (kWh/m kw.). W ujęciu rocznym wygląda ono następująco:

 • Budynek nieocieplony – 120-150 kWh/m kw.
 • Budynek ze słabą izolacją termiczną – 100 kWh/m kw.
 • Budynek o standardowej izolacji – 90 kWh/m kw.
 • Budynek dobrze izolowany termicznie – 60 kWh/m kw.
 • Budynek energooszczędny – 50 kWh/m kw.
 • Budynek niskoenergetyczny – 40 kWh/m kw.
 • Budynek pasywny – 15 kWh/m kw.

Dla zobrazowania przykładu weźmiemy dom energooszczędny o powierzchni 150 m kw. powierzchni, co odpowiada zapotrzebowaniu energetycznemu na poziomie 50 kWh/m kw. rocznie. Zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzania tego domu w ciągu 1 roku wyniesie 7500 kWh.

Porównywanie parametrów i cen różnych paliw ma sens jedynie pod warunkiem, że w każdym przypadku stosowane są takie same jednostki. Wbrew pozorom nie jest to „oczywista oczywistość”. Jako że różne rodzaje paliwa są sprzedawane w różnych jednostkach miary (paliwa płynne np. w litrach, paliwa stałe w tonach, kilogramach, paliwa gazowe- w metrach sześciennych). Aby określić wytwarzaną przez dane paliwo energię cieplną (wyrażaną w kWh, J i ich pochodnych) konieczna jest znajomość wartości opałowej danego paliwa i kliku dodatkowych parametrów:

Wartość opałowa paliwa

 • gaz ziemny – 10 kWh/m sześc.
 • prąd – 1 kWh
 • ekogroszek – 7 kWh/kg
 • pellet – 5 kWh/kg
 • pompa ciepła gruntowa – 1 kWh

Sprawność urządzenia

 • gaz ziemny – 98 proc.
 • prąd – 99 proc.
 • ekogroszek – 75 proc.
 • pellet – 80 proc.
 • pompa ciepła gruntowa – 400 proc.

Cena jednostki paliwa

 • gaz ziemny – 2,06 zł/m sześc. (cena z przesyłem)
 • prąd – 0,60 zł/kWh (cena średnia w Polsce)
 • ekogroszek – 0,86 zł/kg
 • pellet – 1,00 zł/kg (tani pellet jest mało kaloryczny – oszczędność jest pozorna)
 • pompa ciepła gruntowa – 0,60 zł/kWh

Koszty ogrzewania różnymi metodami.

Porównanie różnych sposobów ogrzewania pomieszczeń powinno uwzględniać związane z ogrzewaniem koszty. Poniżej zamieszczono orientacyjny koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej przy użyciu różnych surowców energetycznych i różnych sposobów ogrzewania:

Koszty ogrzewania paliwem gazowym.

Porównanie różnych sposobów ogrzewania budynków- ogrzewanie gazowe.

GAZ ZIEMNY:

Wartość opałowa gazu ziemnego wynosi ok. 10 kWh/m sześc. (albo ok. 36 MJ/m sześc.). Zakładając sprawność pieca na poziomie 98 proc. i cenę w granicach 2,06 zł/m sześc. otrzymamy:

(2,06 zł/m sześc. / 10 kWh/m sześc.) / 0,98 = 0,21 zł/kWh

Ogrzewanie gazowe jest najbardziej ekologiczne wśród tradycyjnych źródeł energii. Kotły zwykłe oraz kondensacyjne są bardzo wygodne w obsłudze, zautomatyzowane, o wysokiej sprawności oraz niewielkich stosunkowo rozmiarach. Wadą jest ograniczony dostęp do zasilania, uwarunkowany słabo rozbudowaną siecią gazowniczą w kraju. Kalkulacji kosztów ogrzewania gazowego też nie można przeprowadzić na długi okres. Wynika to z faktu, że ceny gazu nie należą do stabilnych i w przyszłości raczej będą wzrastać, niż maleć.

Koszty ogrzewania elektrycznego z użyciem grzejników konwektorowych – ogrzewanie prądem.

Biorąc pod uwagę cenę prądu 0,60 zł/kWh oraz sprawność grzejników na poziomie 99 proc., otrzymamy:

0,60 zł/kWh / 0,99 = 0,67 zł/kWh

Widać więc, że ogrzewanie energią elektryczną z wykorzystaniem grzejników konwektorowych oznacza duże koszty ze względu na wysokie (i wciąż rosnące ceny prądu). Korzystnym rozwiązaniem jest powiązanie ogrzewania domu z instalacją fotowoltaiczną. 

Warto jednak zwrócić uwagę na zastosowanie promienników na podczerwień, które oszczędzają energię i znacznie lepiej ogrzewają pomieszczenie.

Wyniki obliczeń mogą wyglądać następująco:

Koszty ogrzewania elektrycznego zużyciem grzejników na podczerwień- ogrzewanie prądem.

Biorąc pod uwagę cenę prądu 0,60 zł/kWh oraz sprawność grzejników na poziomie 99 proc., otrzymamy:

0,60 zł/kWh / 0,99 *0,3 = 0,20 zł/kWh     0,3 – Jest to współczynnik będący zaletą długofalowych promienników podczerwieni, które nie zużywają energii do ogrzania powietrza w pomieszczeniu, ale ogrzewają znajdujące się w nim przedmioty i osoby.

Koszty ogrzewania ekogroszkiem.

Dobrej jakości węgiel użyty do produkcji ekogroszku ma wartość opałową ok. 7 kWh/kg (25,2 MJ/kg). Zakładając sprawność pieca opalanego ekogroszkiem równą 75 proc. i cenę ekogroszku 0,86 zł/kg, otrzymamy:

(0,86 zł/kg / 7 kWh/kg) / 0,75 = 0,16 zł/kWh

Kotły opalane węglem w formie ekogroszku są wyposażone w automatyczne podajniki paliwa. Dobrej jakości węgiel oraz nowoczesna konstrukcja pieca zapewniają znacznie mniejszą emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Chociaż cena tego paliwa jest aktualnie bardzo korzystna, to jednak biorąc pod uwagę ogólną tendencję do odchodzenia od paliw kopanych, a węgla w szczególności, koszty ogrzewania węglowego będą z pewnością rosły.

Koszty ogrzewania pelletem.

Wartość opałowa pelletu, czyli sprasowanych trocin, zrębków albo słomy, zależy od jakości użytych materiałów. Przyjmując do obliczeń pellet lepszej kategorii,uzyskamy:

(1,00 zł/kg / 5 kWh/kg) / 0,80 = 0,25 zł/kWh

Ten rodzaj paliwa ma liczne zalety: stanowi prasowane odpady z drewna albo słomy, czyli ze źródeł odnawialnych, nie brudzi, ma przyjemny zapach i jest podawane do pieca w sposób zautomatyzowany.

Koszty ogrzewania elektrycznego z użyciem pompy ciepła.

Pompy ciepła generują znaczne ilości ciepła przy niewielkim nakładzie energii elektrycznej. Są przyjazne środowisku. Biorąc pod uwagę ich wysoką sprawność, otrzymujemy:

0,60 zł/kWh / 4,00 = 0,15 zł/kWh

Wysokie koszty instalacji pompy ciepła szybko ulegają amortyzacji, a najlepsze wyniki osiąga ten rodzaj ogrzewania w budynkach energooszczędnych.

Która opcja będzie najkorzystniejsza cenowo?

Porównanie różnych sposobów ogrzewania pomieszczeń wskazuje na istotne tendencje związane z tym obszarem. Nie ulega wątpliwości, że tanie paliwa jak węgiel kamienny i drewno przechodzą do historii i mimo niskich (jeszcze) kosztów nie warto inwestować w opalane nimi piece. Przyjazne dla środowiska źródła energii dają poza tym nieporównywalny z węglem i drewnem komfort obsługi. Bardzo korzystnie wypadają kombinowane systemy grzewcze, wykorzystujące wspomaganie niezwykle tanią energią z instalacji fotowoltaicznych. Ogrzewanie promieniami podczerwonymi ma przy tym cały szereg walorów .

Analiza kosztów ogrzewania domu wykazuje, że największe znaczenie dla kosztów ogrzewania budynku ma jego termoizolacja. Zapotrzebowanie energetyczne budynku źle ocieplonego może dwukrotnie przewyższać zapotrzebowanie na energię budynku energooszczędnego. Wybór tańszych rozwiązań na etapie planowania i budowy jest oszczędnością pozorną. Lepiej ponieść wyższe koszty na początku inwestycji i płacić potem za ogrzewanie znacznie niższe rachunki.

Wybierz panel grzejny najbardziej dostosowany do Twoich potrzeb! Najważniejsze zasady doboru paneli grzewczych na podczerwień.

W naszej ofercie dostępne są: