ul. Brzoskwiniowa 30, 62-095 Murowana Goślina
+48 618118059
panelegrzewcze@hant.pl

Jak dobrać urządzenia przy ogrzewaniu na podczerwień?

Jak dobrać urządzenia przy ogrzewaniu na podczerwień?

Dobór urządzeń przy ogrzewaniu na podczerwień

Ogrzewanie promieniami podczerwonymi ma wiele walorów . Właściwy dobór urządzeń do ogrzewania na podczerwień powinien zapewnić nie tylko zadowolenie z ich użytkowania, ale też optymalizację kosztów. Panele grzewcze na podczerwień są bezpiecznym, wydajnym i oszczędnym sposobem ogrzewania dla biur, budynków mieszkalnych, domów letniskowych oraz lokali użytkowych. Jest wiele argumentów, przemawiających za zastosowaniem takiego ogrzewania. Właściwie dobrane parametry paneli grzejnych zapewnią uzyskanie komfortu cieplnego użytkownikom ogrzewanego w ten sposób pomieszczenia. Przełoży się to na poziom zadowolenia z zastosowanych urządzeń. Optymalny model panelu grzejnego możemy wytypować korzystając z wyliczeń naukowych na bazie skomplikowanych wzorów matematycznych. Można też określić ich najważniejsze parametry techniczne w uproszczony sposób, w oparciu o szacunkowe wyliczenia wg niżej opisanych reguł.

Dobór urządzeń do ogrzewania na podczerwień- Dopasuj grzejniki do swojego wnętrza.

Oszczędności uzyskane przy wykorzystaniu ogrzewania podczerwienią.

Aby dobrać odpowiednie panele grzewcze, oblicz zapotrzebowanie obiektu na moc grzewczą według następujących zasad:

  • Jeżeli panele mają stanowić główne źródło ogrzewania w nowym, dobrze ocieplonym budynku należy przyjąć moc 40 W do ogrzewania 1 m² powierzchni.
  • W starym, dobrze ocieplonym budynku (minimum 10 cm styropianu lub innego materiału o podobnych właściwościach) warto zastosować 45-60 W/m².
  • W starym budynku bez ocieplenia – 55-70 W na 1 m².
  • Jeżeli panele mają działać jako ogrzewanie wspomagające dla innego, głównego systemu grzewczego, należy przyjąć moc 25-50 W dla 1 m² powierzchni. Zależy to od izolacji termicznej budownictwa oraz oczekiwań użytkownika budynku.

Powyżej podane wartości należy przyjąć dla pomieszczeń o wysokości 2,6 m.

Przykład:

Dom jest bardzo dobrze ocieplony. Nie występują w nim dodatkowe straty ciepła.Brak też nieogrzewanych pomieszczeń. Wysokość pomieszczeń nie przekracza 2,6 m i ma on powierzchnię 100 m².

Minimalna łączna moc grzejników powinna stanowić około 4000 W, czyli 40 W x 100 m².

Jeżeli panele grzewcze mają tam pełnić funkcję ogrzewania pomocniczego, należy wybrać grzejniki o łącznej mocy minimum 2500 W, czyli 25 W x 100 m².

Poszczególni producenci paneli grzejnych na podczerwień opracowali kalkulatory pozwalające na szybkie, szacunkowe określenie optymalnych parametrów urządzeń dla konkretnych przypadków. Uwzględniają one niezbędne parametry. Są to: rodzaj materiałów z jakich wykonano ściany, sufity, typ okien, rodzaj i grubość izolacji ścian i sufitów, powierzchnia pomieszczenia i inne dane. W przypadku potrzeby takich, bardziej szczegółowych obliczeń zachęcamy do kontaktu w dowolnej formie.

Dobór urządzeń do ogrzewania na podczerwień- Wybór odpowiedniego modelu panelu grzewczego.

Różne modele paneli grzewczych na podczerwień do różnych miejsc instalacji.
Rożne modele paneli grzewczych na podczerwień dla różnych miejsc instalacji.

Następnym krokiem przy doborze urządzeń do ogrzewania na podczerwień jest wybór konkretnych paneli grzewczych do każdego pomieszczenia.

Moc grzejnika nie powinna być niższa od zapotrzebowania pomieszczenia na moc grzewczą. Na przykład, do pomieszczenia o powierzchni 16 m² w budynku opisanym powyżej, musimy zastosować panel o mocy minimum 640 W (16 m² x 40 W). Idealnym wyborem w tym przypadku będzie panel grzewczy o mocy 700 W.

W przypadku, gdy z naszych obliczeń wynika, że zapotrzebowanie mocy jest większe niż maksymalna moc dostarczana przez pojedynczy panel lub rozmiar takiego panelu jest zbyt duży dla konkretnego pomieszczenia, możemy zastosować kilka paneli, których łączna moc będzie odpowiadała lub będzie nieco wyższa od wyliczonej.

W przypadku wątpliwości zapraszamy do kontaktu, a wtedy z chęcią pomożemy w doborze.

Przed zakupem grzejników powinniśmy wymierzyć powierzchnię pomieszczenia, w którym zostaną zamontowane panele grzejne. W sprzedaży dostępne są urządzenia prostokątne o różnych wymiarach i różnej mocy. Mogą być one wykonane z różnych materiałów (metal, szkło, ceramika).

Nie zawsze sytuacja jest taka prosta. Wysokie lub niskie sufity, pomieszczenia połączone ze sobą, klatki schodowe utrudniają dobór właściwego panelu grzejnego na podczerwień. W takim przypadku zalecamy kontakt z naszymi doradcami. Można też przesłać plan budynku na nasz adres mailowy w celu uzyskania szybkiej, precyzyjnej i niezobowiązującej porady.

Zalety i wady ogrzewania podczerwienią możemy uzmysłowić sobie porównując różne sposoby ogrzewania budynków.

Wybierz panel grzejny najbardziej dostosowany do Twoich potrzeb! Najważniejsze zasady doboru paneli grzewczych na podczerwień.

W naszej ofercie dostępne są: