ul. Brzoskwiniowa 30, 62-095 Murowana Goślina
+48 618118059
panelegrzewcze@hant.pl

Ogrzewanie na podczerwień – jak to działa?

Ogrzewanie na podczerwień – jak to działa?

Jak działają panele grzewcze na podczerwień?

Czym są i jak działają panele na podczerwień?

Jeśli szukamy optymalnego sposobu ogrzewania, to powinniśmy zastanowić się jak działają panele grzewcze na podczerwień. Ogrzewanie promieniowaniem podczerwonym jest jednym z wielu systemów, jakie możesz zainstalować w swoim domu w celu uzyskania odpowiedniego komfortu cieplnego. Na czym to polega?

Panel grzewczy na podczerwień emituje promieniowanie do przodu i na boki. Ogrzewa wszystko, co jest dookoła (czyli przedmioty, ludzi, zwierzęta), nie wysusza powietrza, a przyjemne ciepło, które odczuwamy na sobie, jest podobne do promieni słonecznych.

Jak działają panele na podczerwień- montaż w różnych pomieszczeniach
Panele grzewcze- jak działają panele grzewcze na podczerwień w pomieszczeniach?

Większość paneli grzewczych oferowanych przez naszą firmę mają uniwersalną konstrukcję. Pozwala to na zawieszenie urządzeń na ścianie, suficie, kaloryferze, Można też postawić go na nóżkach. Poza specjalnymi wersjami zasilanie paneli następuje ze standardowego gniazda 230V poprzez kabel zakończony wtyczką.

Na czym polega ogrzewanie pomieszczeń panelami na podczerwień?

Jeśli chcemy sprawdzić jak działają panele grzewcze na podczerwień, powinniśmy przeanalizować kilka zjawisk opisanych w teorii optyki. Fale podczerwieni, są niewidzialną dla człowieka częścią widma światła. Zgodnie z teorią falową światła, poruszają się w przestrzeni podobnie, jak promienie słoneczne. Fale podczerwone załamują się, skupiają i są pochłaniane przez przedmioty dokładnie tak, jak światło. Kiedy fale podczerwone oddziałują na człowieka, odczuwa on przyjemne ciepło. Tak też dzieje się w czasie kąpieli słonecznych. W podobny sposób ciepło emitują urządzenia grzewcze takie, jak piec, kominek. I tak działa chociażby żarówka z żarnikiem wolframowym.

Jak działają panele na podczerwień- przykłady rozmieszczenia.
Panele grzejne na podczerwień- przykład rozmieszczenia w pomieszczeniu.

Co ogrzewają panele na podczerwień?

Ciepło przenoszą elementy konstrukcyjne pomieszczenia (ściany, podłogi, sufity), oraz wszystkie inne przedmioty w tym meble i osoby znajdujące się w zasięgu promieniowania. Panele grzejne nie ogrzewają powietrza jak tradycyjne grzejniki. Oddziałują bowiem bezpośrednio na użytkowników i na przedmioty.

Istotą ogrzewania podczerwienią są fale emitowane przez źródło promieniowania. Umownie możemy określić trzy zakresy promieniowania podczerwonego związane z długością fali. Zgodnie z tą klasyfikacją możemy więc wyróżnić:

Promieniowanie podczerwone krótkie IR-A.

IR-A czyli fala krótka, będzie najlepsza dla dużych powierzchni. Grzejniki emitujące fale IR- A są wykorzystywane do takich pomieszczeń, jak na przykład duże hale produkcyjne czy magazynowe.

Promieniowanie podczerwone średnie IR-B.

IR-B, czyli średnia fala, sprawdzi się najlepiej tam, gdzie trzeba ogrzać tylko wybrane strefy.

Promieniowanie podczerwone długie IR-C.

Z kolei IR-C czyli fala długa, to rozwiązanie zalecane dla domów oraz biur. Możemy je tratować zarówno jako ogrzewanie podstawowe, jak i ogrzewanie uzupełniające.

Sterowanie ogrzewaniem na podczerwień za pomocą termostatu.

Jak działają panele na podczerwień sterowane termostatem?

Termostat to podzespół, w który zaopatrzono większość modeli urządzeń grzewczych dostępnych w ofercie naszej firmy. Dzięki temu możemy zaprogramować temperaturę, która będzie podtrzymywana w pomieszczeniu. Termostat może być osobnym urządzeniem, ale też możemy go zintegrować z czujnikami temperatury w zespole sterującym działaniem panelu grzewczego. W przypadku niektórych modeli termostatów i paneli z termostatem możliwe jest wybranie różnych trybów ogrzewania np. dla różnych pór dnia i nocy oraz ustawienie parametrów ogrzewania dla różnych dni tygodnia.

Ogrzewanie promieniami podczerwonymi ma przy tym cały szereg walorów .

Zalety i wady ogrzewania podczerwienią możemy uzmysłowić sobie porównując różne sposoby ogrzewania budynków.

Wybierz panel grzejny najbardziej dostosowany do Twoich potrzeb! Najważniejsze zasady doboru paneli grzewczych na podczerwień.

W naszej ofercie dostępne są: